Blog kategorie
Tagi
Co to są zabawki kontrastowe? 0
Co to są zabawki kontrastowe?

Zabawki dla najmłodszych dzieci możemy podzielić na dwie grupy – użyteczne i bezużyteczne w procesie stymulowania rozwoju dziecka. Choć najmłodsze dzieci z dnia na dzień potrafią nas zaskoczyć nowo zdobywanymi umiejętnościami, warto poszukać dla nich dodatkowych „inspiracji” w postaci m.in. zabawek kontrastowych, które doskonale stymulują rozwój wzroku maluchów i pozwalają im ćwiczyć umiejętności niezbędne później podczas prób samodzielnego chwytania przedmiotów.


Zabawki kontrastowe należą do grupy niezwykle popularnych w ostatnim czasie zabawek sensorycznych, które aktywnie stymulują rozwój wszystkich zmysłów dziecka. Choć dla niektórych osób „sensorki” są jedynie wytworem mody, to w rzeczywistości odgrywają ogromną rolę w życiu niemowląt, a następnie starszych dzieci. Co niezwykle ważne zabawki kontrastowe doskonale sprawdzają się także w przypadku np. obarczonych ryzykiem wystąpienia wad wzroku wcześniaków.


Jakie są zalety zabawek kontrastowych?

Dziecko przychodzi na świat z nie do końca rozwiniętym zmysłem wzroku, gdyż w brzuchu mamy brak było bodźców pozwalających na pełne wykształcenie wszystkich mechanizmów działania oka. Z tego względu najlepiej widoczne dla malucha kolory to czerń oraz biel - te barwy w połączeniu z żywymi odcieniami np. czerwieni najczęściej występują na zabawkach kontrastowych, dzięki czemu maluch może ćwiczyć swój wzrok i uczyć się odpowiedniego korzystania z tego bardzo ważnego dla jego rozwoju zmysłu.


Wspieranie prawidłowego rozwoju wzroku dziecka, które początkowo nie potrafi rozpoznać nawet twarzy najbliższych to jeden z podstawowych etapów integracji sensorycznej. Z tego względu korzystanie z zabawek kontrastowych polecane jest już u dzieci od 4 tygodnia życia, jednak możemy wprowadzać je już od pierwszych dni życia np. w postaci zawieszek do łóżeczka i wózka. Zabawki z grupy „sensorków” idealnie sprawdzą się np. jako pierwszy prezent dla maluszka.

Dzięki wyraźnym konturom np. umieszczonych na kontrastowych kartach dla maluchów kształtów dziecko otrzymuje niezbędne mu bodźce do rozwoju zmysłu wzroku. W zależności od tego, jakie zabawki kontrastowe wybierzemy, możliwy jest także rozwój innych zmysłów.

Dobór konkretnej zabawki kontrastowej nie jest wcale tak trudny, jak mogłoby się wydawać. Na rynku znajdziesz m.in.:

Wspomniane już powyżej karty dla niemowlaków – możesz je pokazywać dziecku, przyczepić do szczebelków łóżeczka lub przypiąć do zabawek przy karuzeli – pomysłów na ich wykorzystanie z czasem znajdziesz znacznie więcej, a karty przydadzą się także, gdy maluch nieco podrośnie – będą doskonałą pomocą naukową podczas nauki rozpoznawania i nazywania kształtów, zwierząt oraz przedmiotów.

Kontrastowe książeczki dla niemowląt – podobnie, jak karty doskonale stymulują rozwój wzroku maluchów.

Kontrastowe piłeczki, przytulanki, zawieszki, miękkie szmatki z dodatkowymi elementami np. gryzakami, piszczkami i szeleszczącymi elementami oraz metkami.

Możliwości wyboru masz naprawdę dużo, a jeżeli chcesz dodatkowo stymulować rozwój dziecka, kontrastowe barwy możesz także wprowadzić, jako element wystroju pokoju malucha.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl