Blog kategorie
Tagi
Zabawki do raczkowania 0
Zabawki do raczkowania

Raczkujące dziecko wymaga nie tylko ciągłej uwagi rodziców, ale także odpowiedniej zachęty do doskonalenia nowej umiejętności przemieszczania się z miejsca na miejsce. Jak zachęcić dziecko do raczkowania?


Nauka raczkowania i późniejsze doskonalenie tej umiejętności to ważny etap w rozwoju maluchów. Dzięki temu, że w czasie raczkowania dochodzi do symetrycznego rozwoju sprawności motorycznej maluchów oraz rozwoju mięśni, dziecko przygotowuje się do kolejnego etapu w rozwoju, czyli postawienia pierwszych kroków.


W niektórych przypadkach już 6 miesięczne maluchy potrafią dość sprawnie przemieszczać się na niewielkiej przestrzeni łóżeczka, kojca lub dywanu. Wprawdzie te pierwsze próby to jeszcze nie raczkowanie, a raczej pełzanie, to i tak warto już na tym etapie zachęcać malucha do samodzielnego przesunięcia ciała o kolejne kilka centymetrów.


Wspieraj rozwój swojego dziecka na każdym etapie rozwoju

W zależności od indywidualnych postępów w rozwoju dziecka, maluch zaczyna raczkować pomiędzy 8 a 10 miesiącem życia. Jednak warto pamiętać, że niektóre dzieci całkowicie pomijają ten okres rozwoju i od razu przechodzą do stawiania pierwszych kroków, więc jeżeli Twój maluch nie raczkuje, a pediatra nie widzi żadnych problemów w jego rozwoju nie musisz się martwić.


Zarówno dla ochoczo raczkujących maluchów, jak i dzieci, które raczej sceptycznie podchodzą do zdobywania umiejętności raczkowania powstało szereg zabawek zachęcających malucha do ćwiczenia tej ważnej umiejętności. Wybór jest dość duży i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie zarówno pod względem ceny, jak i funkcjonalności, a dodatkowo wiele z tych zabawek przydadzą się także później np. podczas nauki chodzenia.


O czym pamiętać mając w domu raczkującego szkraba?

Zanim kupisz zabawki do raczkowania, pamiętaj, aby odpowiednio przygotować teren, na którym dziecko będzie się nimi bawiło. Przede wszystkim zabezpiecz wszystkie gniazdka w pomieszczeniu odpowiednimi zaślepkami, przymocuj do ścian lekkie regały – maluch może chwycić się mebla podczas próby wstawania i przewrócić go na siebie, usuń kwiaty i inne rośliny z kwietników oraz z podłogi, do których dziecko może sięgnąć, pozbądź się długich obrusów ze stolików (maluch będzie za nie ciągnął, zrzucając nie siebie wszystko, co znajduje się na stole), zasłon i firan oraz zabezpiecz nisko położone szuflady i szafki, aby dziecko nie mogło ich samodzielnie otworzyć – jeżeli wydaje Ci się, że maluch jest jeszcze zbyt mały, żeby wymagał aż takich środków ostrożności, to szybko przekonasz się, że, jest zgoła odwrotnie!


Zabawki zachęcające do raczkowania

Jeżeli chcesz aktywnie wspierać zdobywanie nowych umiejętności przez Twojego malucha, szukaj zabawek, które zainteresują go na tyle, że przełamie opór i postanowi przemieścić się w ich kierunku. Doskonale, nawet w przypadku bardzo opierających się raczkowaniu maluchów, sprawdzą się m.in.:

- Interaktywne zabawki do raczkowania np. świecące i grające kule – dostępne w wielu wersjach i dość różnorodnych cenach (w zależności od posiadanych funkcji oraz producenta). Kule do raczkowania same się poruszają, wygrywając przyjemne dla ucha i niezbyt głośne melodie.
- Walce do raczkowania – w wersji interaktywnej oraz bez dodatkowych funkcji np. dmuchane walce do raczkowania.
- Nakręcane zwierzątka, autka na napęd itp. – tańsza i równie pożyteczna wersja zabawek interaktywnych, a ich zaletą jest fakt, iż nie potrzebują baterii.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl